Skip to main content

Center for the History of Microbiology/ASM Archives (CHOMA)

Awards

I.    General

     A. American Academy of Microbiology Awards Committee 1991 –

     B. Miscellaneous 1967-86

II.   Awards

Dates given are for establishment of awards; closing date indicates award no longer given. Most recent names are given first. Folder level description includes lists of all award winners. Files generally contain nomination and biographical material on winners.

A. Abbott Award in Clinical Diagnostic Immunology 1992 (Abbott Laboratories Award in the Rapid                         Diagnosis of Human Disease 1985)

B. ABMM/ABMLI Professional Recognition Award 1999 (ABMM Professional Recognition Award 1991)

C. ASM Congressional Fellows 1977

D. ASM Distinguished Service 1992

E. ASM Lecturer 1971 (Onr Lecturer 1957)

F. Minority Student Science Careers Support Program: Travel Awards 1986

G. [Minority Student Science Careers Support Program: Summer Research Fellowship Program]

H. Dade Microscan Young Investigator Award 1997 (Baxter Diagnostics Microscan Young Investigator Award        1992)

I. DELETED

J. Becton-Dickinson Award in Clinical Microbiology 1978

K. Behring Diagnostics Award in Diagnostic Virology - Rickettsiology 1985-88

L. bioMerieux Sonnenwirth Memorial Award 2000 (bioMerieux Vitek Sonnenwirth Award 1993 (Alexander          Sonnenwirth Memorial Lecture 1986))

M. Carski Foundation Award for Distinguished Teaching 1968

N. Cetus Corporation Biotechnology Research Award (1988). Chiron Corporation Biotechnology Research             Award (1993). Promega Biotechnology Research Award (2003). 2002: NO AWARD

O. Commercial Solvents Award in Antibiotics 1951-54

P. Division O Student Travel

Q. Foundation for Microbiology Lecture 1963

R. Aventis Pharmaceutical Award 2000 (Hoechst Marion Roussel Award 1982) 2002: Fernando Baquero

S. ICAAC Young Investigator 1983 2002: David R. Andes, Marc Lipsitch

T. DELETED

U. DELETED

V. Eli Lilly and Co. Award in Microbiology and Immunology 1964 (Eli Lilly and Co. Research Award in                     Bacteriology and Immunology 1936)

W. President's Forum 1990 (New Brunswick Lecture 1965)

X. Ortho/McNeil Predoctoral Minority Fellowship 1992]

Y. Predoctoral Minority Fellowship (ASM) 1980]

Z. [Predoctoral Minority Supplemental Fellowship 1992]

AA. Folder AA. President's Fellowship 1955

AB. Folder BB. Proctor & Gamble Award in Applied and Environmental Microbiology 1993 (Fisher Award in           Applied and Environmental Microbiology 1977; ASM Award in Applied and Environmental Microbiology           1991)

AC. Folder CC. Raymond W. Sarber Fellowships 1984

AD. Folder DD. Scherago-Rubin Award 1987

AE. Folder EE. [Scientist-Educator Team 1992]

AF. Folder FF. Undergraduate Research Fellowship

AG. Folder GG. USFCC/J. Roger Porter Award 1982

AH. Folder HH. Vector Laboratories Young Investigator 1989

AI. Folder II. [DELETED]

AJ. Folder JJ. Wellcome Visiting Professorship 1981

AK. Folder KK. Wyeth Award in Clinical Microbiology 1975-77

AL. Folder LL. Abbott/ASM Lifetime Achievement Award 1995

AM. Folder MM. ASM Public Communications Award 1995

AN. Folder NN. Alice Evans Award 1983

AO. Folder OO. Minority Undergraduate Research Fellowship

AP. Folder PP. Morrison Rogosa Award 1997 2001: Emma E. Keuleyan, ModraMurovska

AQ. Folder SS. Merck Sigal Young Investigator 2002: Cesar A. Arias, Laurent Poirel

 

I. General

A. AAM Awards Committee

1. Agendas, Minutes, Reports, 1992-

2. memos, 1991, 1992

3. Brochures, etc., 1991-; award banquet program, 1998

4. List of winners and their nominators, 1996; list of lecture titles, 1997

B. Miscellaneous

1. Correspondence of Barbara Lago, Secretary: "ASM Awards Process," 1985; l list of recipients and nominators, 1986, 1988; correspondence and memorandum concerning a possible Loretta Lieve Fellowship, 1986

2. Correspondence of J. Roger Porter with Walter Nungester concerning a possible Difco Award, 1954 (see President's Fellowships)

3. Correspondence file of William C. Haynes, Chairman of the A&I Division, concerning the Harlow H. Hall Award, 1967-69; report to Council of the H.H. Hall Committee, 1970; clippings from ASM News, 1968-69

4. Correspondence of Robert F. Acker, Executive Director, with Nobel Prize winners, 1975, and concerning the selection of his nominee for the Browning Award, 1978

5. Clippings from ASM News on ASM Awards (other than listed Postdoctoral Minority Fellowships and calls for nominees for all awards, 1950-86; announcements of awards; correspondence of the Archivist, 1984-86

 

II. Awards

(Nomination packets generally include cv/bibliography and letters of recommendation. Recipients for whom there are no materials held are listed in brackets)


A. Abbott Laboratories Award in the Rapid Diagnosis of Human
Disease (1985); Abbott Award in Clinical and Diagnostic Immunology (1992)

Rules; clippings, 1984; committee list, 1985; list of winners, lecture titles, announcements from ASM News Nomination packets for recipients, 1985-

  • 1985: Richard C. Tilton
  • 1986: Robert H. Yolken
  • 1987: [no award]
  • 1988: [no award]
  • 1989: Thomas F. Smith
  • 1990: Albert Balows
  • 1991: Shoshana Bascomb
  • 1992: Ellen S. Vitetta
  • 1993: Noel Rose
  • 1994: Anthony Cerami
  • 1995: John L. Fahey
  • 1996: John L. Sever
  • 1997: Steven D. Douglas
  • 1998: William E. Paul
  • 1999: Herman Friedman
  • 2000: James D. Folds
  • 2001: Max D. Cooper
  • 2002: Thomas A. Waldman
  • 2003: Hugh O. McDevitt

B. ABMM Professional Recognition Award (1991), ABMM/ABMLI Professional Recognition Award (1999)

Nomination packets for recipients

  • 1991: Dieter M. Groschel
  • [1992: Edwin H. Lennette]
  • 1993: Marion M. Brooke
  • 1994: Henry D. Isenberg
  • 1995: William J. Hausler, Jr.
  • 1996: Silas G. Farmer
  • 1997: Albert Balows
  • 1998: Josephine A. Morello
  • 1999: Alice S. Weissfeld
  • 2000: Marie B. Coyle
  • 2001: James D. Folds
  • 2002: Edward J. Bottone
  • 2003: Noel R. Rose

C. ASM Congressional Scientific Fellows (1977) 
See also L. Joe Berry Papers, Series 2, Subseries 7: ASM Foundation

Miscellaneous files of the Executive Director (Robert F. Acker, Riley D. Housewright) 1977-81 Files of Executive Director (Acker, Housewright) on Fellows, 1977-82 [*see also papers of Harlyn Halvorson, Series 5: PSAB]

  • 1977-78: Cathy L. Reed
  • 1978-79: Ann Marie Norberg
  • 1979-80: Ann James
  • 1980-81: Henry N. Williams*
  • 1981-82: Mary Ann Danello
  • 1982-83: Zeda F. Rosenberg
  • [1983-84: Robyn Y. Nishimi]
  • 1984-85: Lesley M. Russell*
  • [1985-86: Eileen Lee]*
  • [1986-87: Deborah Zucker]
  • [1987-88: Jill A. Snowden]
  • [1988-89: Rivers Singleton, Jr.]
  • [1989-90: Kathy Lynn Hudson]
  • 1990-91: Sarah Horrigan
  • 1991-92: Charles Gardner
  • [1992-93: Catherine Ives]
  • 1993-94: Oscar M. Aparicio
  • 1994-95: Elizabeth Reilley
  • 1995-96: Martha C. Soto
  • 1996-97: David Sander
  • 1997-98: Ellen Gadbois
  • 1998-99: Theresa Wizemann
  • 1999-00: Susan A. Zullo and Carolyn Wong

D. ASM Distinguished Service Award (1992); ASM Founders Distinguished Service Award (1999)

Nomination packets for recipients

  • 1992: Josephine Morello
  • 1993: Mario Escobar
  • 1994: Arnold Demain
  • 1995: Michael J. Pelczar, Jr.
  • 1996: Henry Isenberg
  • 1997: Herman Friedman
  • 1998: Richard A. Finkelstein
  • 1999: Martha Howe
  • 2000: Ronald M. Atlas
  • 2001: Judith E. Domer
  • 2002: David Pramer
  • 2003: James M. Tiedje

E. ASM Lecturer (formerly ONR Lecturer) Lists of lecturers; clippings, 1957-70; announcements Folders on each lecturer may contain copy of lecture, correspondence, notes.

  • [1957: D.A.A. Mossel]
  • [1958: W.E. van Heynigen]
  • 1959: A.A. Miles
  • [1960: M.R.J. Salton]
  • [1961: J.C. Senez]
  • [1962: W. Schafer]
  • [1963: C-G. Heden]
  • [1964: R.R. Porter]
  • [1965: E. Kellenberger]
  • [1966: O. Hayaishi]
  • 1967: M. Shilo
  • [1968: G.N. Cohen]
  • 1969: A. Lwoff
  • [1970: H.J. Rogers]
  • 1971: N. Pfennig
  • 1972: J.W.M. la Riviere
  • 1973: W. Hayes
  • [1974: R. Dubos]
  • [1975: N. Datta]
  • [1976: R. Stanier]
  • [1977: L. Siminovitch]]
  • 1978: O. Westphal
  • 1979: R. Dulbecco
  • [1980: B.S. Blumberg]
  • [1981: S.N. Cohen]
  • [1982: J. Lindenman]
  • [1983: M. Salas]
  • [1984: H. Smith]
  • [1985: W. Goebel]
  • [1986: E. Winocour]
  • [1987: A. Fauci]
  • [1988: H. Jannasch]
  • 1989: S. Normark
  • 1990: J. Davies
  • 1991: R.L. Metzenberg
  • 1992: N.R. Pace
  • [1993: W.F. Anderson]

F. Minority Student Science Careers Support Program: Travel Awards 1986 Brochures, n.d., 1990 List of recipients, 1990, 1996


G. Minority Student Science Careers Support Program: Summer Research Fellowship Program List of winners, 1996


H. Baxter Diagnostics Microscan Young Investigator (1992); Dade Microscan Young Investigator Award (1997) Nomination packets

  • 1992: W. Guy Bradley
  • 1993: Paula Helena Summanen
  • 1994: Ferric Fang
  • 1995: David Relman
  • 1996: Hiroyuki Moriuchi
  • 1997: Guido Funke
  • 1998: Elizabeth A. Talbot
  • 1999: James E. Crowe, Jr.
  • 2000: Keith R. Jerome
  • 2001: Brian J. Akerley
  • 2002: John Wain
  • 2003:Ebbing Lautenbach

List of winners, announcements from ASM News


I. [DELETED]


J. Becton-Dickinson Award in Clinical Microbiology (1978); BD Award for Research in Clinical Microbiology (1999) Correspondence of Morris F Shaffer, Chairman of the Committee on Honors, on establishment of the award, 1974-75 Report to Council,1985; list of winners, lecture titles, announcements from ASM News Recipients, 1978- -- contains nomination packets, copy of letter to recipient announcing award, biographies prepared for ASM News, clippings from ASM News

  • 1978: J.C. Sherris
  • 1979: H.D. Isenberg
  • 1980: A. Bondi
  • 1981: A. Balows
  • 1982: W.B. Cherry
  • 1983: G.D. Hsiung
  • 1984: A.C. Sonnenwirth
  • 1985: L.V. Holdeman
  • 1986: S. Falkow
  • 1987: H. Friedman
  • 1988: J.M. Matsen
  • 1989: J.A. Washington
  • 1990: G. Gilardi
  • 1991: L.B. Reller
  • 1992: J.H. Jorgensen
  • 1993: P.R. Murray
  • 1994: R.C. Bartlett
  • 1995: Gary V. Doern
  • 1996: Alex von Graevenitz
  • 1997: Michael Pfaller
  • 1998: Richard R. Facklam
  • 1999: Sydney M. Finegold
  • 2000: Fred C. Tenover
  • 2001: Donald E. Low
  • 2002: Thomas F. Smith
  • 2003: Clyde Thornsberry

K. Behring Diagnostics Award in Diagnostic Virology-
Rickettsiology l985-88 Committee records, 1984; committee lists, 1984-5; rules, n.d.; clippings, 1984 Nomination packets for recipients, 1985-; generally include copy of letter from the Secretary of ASM to the recipient; CV; nominating letters; clippings from ASM News

  • 1985: N.J. Schmidt
  • 1986: T.F. Smith
  • 1987: A.Z. Kapikian
  • 1988: P. Halonen

L. bioMerieux Alexander Sonnenwirth Memorial Lecture (1986) (bioMerieux Vitek Sonnenwirth Memorial Award, 1993) (bioMerieux Sonnenwirth Memorial Award 2000) Folders for recipients may contain nomination material, CVs, clippings, letters

  • 1986: Sydney Finegold
  • [1987: David Schlessinger]
  • [1988: John C. Sherris]
  • 1989: Henry D. Isenberg
  • 1990: Raymond C. Bartlett
  • 1991: Josephine A. Morello
  • 1992: Paul D. Ellner
  • 1993: John M. Matsen
  • 1994: Marie B.Coyle
  • 1995: Frank P. Koontz
  • 1996: Edward J. Bottone
  • 1997: L. Barth Reller
  • 1998: Joseph L. Staneck
  • 1999: Albert Balows
  • 2000: Ellen Jo Baron
  • 2001: Peter H. Gilligan
  • 2002: Patrick R. Murray
  • 2003: J. Michael Miller

M. Carski Foundation Distinguished Teaching Award (1968) Award certificate Letter of J. Roger Porter to Theodore J. Carski on setting up of award, 1965 Carski Award Committee, report to Council, 1969, 1983; clippings from ASM News, 1968-1971,1975 (articles on teaching by Umbreit, Wolfe and Rittenberg). Folders on recipients, 1968- -- contain dossier of recipient as considered by Committee, press releases, correspondence of the Archivist, clippings from ASM News 1968: Wayne W. Umbreit

  • 1969: Sidney C. Rittenberg
  • 1970: Walter A. Konetzka
  • 1971: Ralph S. Wolfe
  • 1972: William B. Sarles
  • 1973: William G. Walter
  • 1974: Frank E. Swatek
  • 1975: Matthew C. Dodd
  • 1976: Elizabeth R. Hall
  • 1977: Margaret Green
  • 1978: Noel R. Krieg
  • 1979: Elwood B. Shirling
  • 1980: Warren Litsky
  • [1981: Robert J. Brady]
  • 1982: John L. Fryer
  • 1983: M. John Pickett
  • 1984: Nancy Harvie
  • 1985: Melvin S. Rheins
  • 1986: Samuel Kaplan
  • 1987: Paul J. VanDemark
  • 1988: Thomas Brock
  • 1989: Lois Lindberg
  • 1990: Alice G. Reinarz
  • 1991: Roar Irgens
  • 1992: Jerald C. Ensign
  • 1993: George E. Schaiberger
  • 1994: David L. Balkwill
  • 1995: Mary Mennes Allen
  • 1996: Vicente Villa
  • 1997: Raul J. Cano
  • 1998: Kenneth G. Todar
  • 1999: Beverly Pierson
  • 2000: I. Edward Alcamo
  • 2001: Joan W. Bennett
  • 2002: Jeanne S. Poindexter
  • 2003: Michael T. Madigan

N. Chiron Corporation Biotechnology Research Award [Cetus Corporation-Biotechnology Research Award (1988-1992)] Nomination packets of recipients, 1988-

  • 1988: Stanley B. Cohen and Herbert W. Boyer
  • 1989: Leroy E. Hood
  • 1990: Arnold Demain
  • 1991: Eugene Nester
  • 1992: Kary B. Mullis
  • 1993: David A. Hopwood
  • 1994: Richard A. Young
  • 1995: Larry Gold
  • 1996: Lois K. Miller
  • 1997: Stephen P.A. Fodor
  • 1998: David Botstein, Eric S. Lander and Ronald W. Davis
  • 1999: J. Craig Venter
  • 2000: Stanley Fields
  • 2001: Stuart L. Schreiber
  • 2003: Patrick O. Brown

O. Commercial Solvents Award (antibiotics) (1951-54)
(Award discontinued) Correspondence of John Hays Bailey, Secretary-treasurer of SAB, 1949-50 Correspondence of John Hays Bailey, Secretary-treasurer of SAB, 1952-54 Miscellaneous material on recipients, press releases, clippings from SAB Newsletter, 1951-4. S.A. review article in Bacteriological Reviews 16:51-67 Summary list of awardees for 1950-54; certificate; correspondence of R. Sarber concerning medal, 1971


[P. Division O (Fermentation and Biotechnology) Student Travel Grant]


[Q. Deleted]


R. Hoecshst Marion Roussel Award (1982) (Antimicrobial chemotherapy) , Aventis Pharmaceutical Award (2000) Miscellaneous correspondence, 1981-1985; reports to Council, 1983-1985; charter, n.d. Nomination packets -- may include nominating letters, clippings, award notification, CV, bibliography

  • 1982: Alexander Tomasz
  • 1983: Harold C. Neu
  • 1984: Hiroshi Nikaido
  • 1985: Satoshi Omura
  • 1986: Julian Davies
  • 1987: Larry Bryan
  • 1988; David A. Hopwood
  • 1989: Bernard D. Davis
  • [1990: Jack L. Strominger]
  • 1991: George H. McCracken
  • 1992: Sydney M. Finegold
  • 1993: Brian G. Spratt
  • 1994: Robert C. Moellering, Jr.
  • 1995: Stuart B. Levy
  • 1996: Erik de Clerq (also includes 1983 nomination material)
  • 1997: Patrice Courvalin
  • 1998: King K. Holmes
  • 1999: David Ho
  • 2000: Richard James Whitley
  • 2001: William E. Dismukes

S. ICAAC Young Investigator Clippings, 1984-85; Report to Council, 1984 Nomination packets -- may include nominating letters, CV

  • 1983: Richard F. Jacobs, Steven Schutzer, Christopher Taylor, Roger Levesque
  • 1984: Donna L. Hartley, Henry A. Locjman, Michael T. MacDonell, Thomas R. Parr
  • 1985: Bradley E, Britigan, Stuart M. Levitz, Justin D. Radolf, Thomas J. Walsh
  • 1986: Bruce S. Klein, Christian C. Patrick, Vernon L. Tesh, Robert S. Wallis
  • 1987: Jane C. Burns, Francisco Diaz-Mitoma, Les P. Nagata, William A. Petri, Jr.
  • [1988: Kenneth D. Croen, Bert E. Johansson, James R. Lupski, Carlos V. Paya]
  • 1989: Edward N. Janoff, Mary B. Nettleman, Thomas F. Patterson, Steven M. Schnittman
  • 1990: Martin Bryant, Paul J. Maddon, Athanasios Papavassiliou, Bryan Volpp
  • 1991: Marcia B. Goldberg, Francois Malouin, Xavier Saez- Llorens, Erwin Schurr
  • 1992: Timothy L. Cover, Luis G. Gaivedoni, Alfredo Jacobo-Molina, James M. Musser
  • 1993: Marion Man-Ying Chan, Bradley N. Doebbeling, Jack A. Heinemann, Larry S. Schlesinger
  • 1994: Timothy G. Palzkill, Jane E. Koehler, Celia M. Alpuche-Aranda, Juan C. Bandres
  • 1995: Joan R. Butterton, Chetan E. Chitnis, Xi Jiang, Peter M. Small, Matthew K. Waldor
  • 1996: Elizabeth Hohmann, Mark Dworkin
  • 1997: Andrew D. Badley, Leta Crawford-Miksza, Shou-Jiang Gao, Lisa A. Jackson
  • 1998:Mark Kenneth Slifka, Sanjay A. Desai
  • 1999: Maurizio Del Poeta, James Versalovic
  • 2000: Marcel A. Behr, Rodger Novak
  • 2001: Vance G. Fowler, Paula Ivonne Watnick

[T. International Science and Engineering Fair Awards]


[U. Latin American Professorship Program.
Currently discontinued, under review. See also LAPP under Board of Education and Training, 5-III F]


V. (Eli) Lilly Award (1936) See also Presidential file of Ira L. Baldwin Lists of award winners covering 1936-87; Lilly brochure on awardees, 1957; summary list of committee members, 1936-1973 "Rules Governing the Eli Lilly Company Award in Bacteriology and Immunology," 1935 Correspondence of Stewart A. Koser, Chairman of the Lilly Award Committee, 1940-43, 1955 Correspondence of Barnett Cohen. President of SAB, 1950-51 Correspondence of E. M. Foster, Secretary of ASM, 1955-60 Miscellaneous correspondence of the Archivist (B. Cohen, L.S. McClung), 1941-60 Citations for award covering 1936-52, compiled by the Archivist Drawing of medal, ca. 1936; certificate, ca. 1975 Clippings from SAB Newsletter/ASM News, 1936-71 Award recipients, l936 -- folders may contain correspondence of the Chairman of the Lilly Award Committee, Secretary of ASM, or the Archivist; nomination packets including curriculum vitae, references, etc., of the recipient; award citation; reprints of award address; press releases; clippings from SAB Newsletter/ASM News. Further biographical information may also be found in Bio-Bibliography files

  • 1936: Harry Eagle
  • 1937: Frank L. Horsfall, Jr.
  • 1938: Jerome T. Syverton
  • 1939: John Kidd
  • 1940: Dilworth Wayne Wooley
  • 1941: Alwin M. Pappenheimer
  • 1942: Harland G. Wood
  • 1943: NO AWARD
  • 1944: NO AWARD
  • 1945: Esmond Emerson Snell
  • 1946: Maclyn McCarty
  • 1947: Wayne W. Umbreit
  • 1948: Alan Bernheimer
  • 1949: Elvin A. Kabat
  • 1950: Roger Y. Stanier
  • 1951: Seymour S. Cohen
  • 1952: J.O. Lampen
  • 1953: Joshua Lederberg
  • 1954: James W. Moulder
  • 1955: Willis A. Wood
  • 1956: Melvin Cohn
  • 1957: Henry Koffler
  • 1958: Wilbur W. Ackerman
  • 1959: Charles Yanofsky
  • 1960: Wallace P. Rowe
  • 1961: Harry Rubin
  • 1962: Norton D. Zinder
  • 1963: John J. Holland
  • 1964: Matthew Meselson
  • 1965: Karl G. Lark
  • 1966: Frederick S. Neidhardt
  • 1967: Brian J. McCarthy
  • 1968: John J. Cebra
  • 1969: David Schlessinger
  • 1970: Jonathan Beckwith
  • 1971: David Baltimore
  • 1972: R. John Collier
  • 1973: Leland H. Hartwell
  • 1974: Joseph R. Kates
  • 1975: G. Wesley Hatfield (also includes nomination material for Richard Losick)
  • 1976: Ronald W. Davis
  • 1977: Alice S. Huang
  • 1978: David Botstein
  • 1979: Winston J. Brill
  • 1980: Edward M. Scolnick
  • 1981: Tom Maniatis
  • 1982: Thomas E. Shenk
  • 1983: Ira Herskowitz
  • 1984: Linda L. Randall
  • 1985: Martha M. Howe
  • 1986: Mark M. Davis
  • 1987: Randy W. Schekman
  • 1988: Elizabeth H. Blackburn
  • 1989: Steven C. McKnight
  • 1990: Kevin Struhl
  • 1991: John J. Mekalanos
  • 1992: Vincent R. Racaniello
  • 1993: Ralph Isberg
  • 1994: David H. Beach
  • 1995: John J. Monaco
  • 1996: Daniel A. Portnoy
  • 1997: Alan D. Grossman
  • 1998: Scott J. Hultgren
  • 1999: John A. T. Young
  • 2000: Gisela Storz
  • 2001: Tania A. Baker
  • 2002: Andrew Camilli
  • 2003: Angelika Amon

W. New Brunswick Lecturer 1965-1989; President's Forum 1990-
see also Honors Committee, 7-IIG; papers of Harlyn Halvorson: Series 5: PSAB, Committees Lists of Lecturers, recommendation for lectureship, 1972?; correspondence, 1980, 1989-92 Files containing miscellaneous correspondence, text of lectures, clippings, 1968-

  • [1965: J.G. Harrar]
  • [1966: Lord Adrian]
  • [1967: Norman Cousins]
  • 1968: Lord Ritchie-Calder
  • 1969: George W. Beadle
  • [1970: Norris Cotton]
  • [1971: Mary Bunting]
  • [1972: Emilio Daddario]
  • 1973: Philip Handler
  • 1974: Max Tishler
  • 1975: Jacob Javits: speech cancelled
  • [1976: Dewitt Stetten]
  • 1977: Philip H. Abelson
  • 1978: Gerard Piel
  • [1979: Daniel S. Greenberg]
  • [1980: Bruce Ames]
  • 1981: Charles McC. Mathias
  • [1982: George A. Keyworth]
  • 1983: C.D. Cox
  • 1984: Franklin M. Loew
  • [1985: Howard A. Schneiderman]
  • see papers of Harlyn Halvorson: Series 5: PSAB
  • [1986: Lowell P. Weicker]
  • See papers of Harlyn Halvorson: Series 5: PSAB
  • 1987: James O. Mason
  • [1988: Ruth Kirchstein]
  • [1989: James B. Wyngaarden]
  • President's Forum:
  • [1990: "1990 Scientific Integrity: Two Perspectives." Suzanne W. Hadley, Bernard Davis]
  • [1991: The Human Genome Project." James D. Watson, Nancy Wexler]
  • [1992: "Biological Warfare: An Old Problem -- Future Concerns." David L. Huxsoll, Matthew Meselson, Nancy Connell]
  • [1993: "Funding Science: How to Slice the Pie." John Diggs, Abraham L. Sonenshein, Leroy Hood]
  • 3) President's Forum: Clippings from ASM News , 1990-

X. Ortho/McNeil Predoctoral Minority Fellowship Award letter to 1992 Recipient, Dawn Bell


Y. Predoctoral Minority Fellowships 1980 Letter from Mary Sanchez Lanier, Fellow, 1984


[Z. Predoctoral Minority Supplemental Fellowships 1992-93]

[1992-93: Judith Campbell-Washington; Joseph Eifert; Barry McNamara; Roberto Rodriguez]


AA. President's Fellowship (See also H. Orin Halvorson Papers, Series 3, Folder 6) Reports to Council, 1960-78, 1982, 1985; announcements of fellowship, n.d., 1969. Report of committee appointed to consider grant from Difco Laboratories and related correspondence of Robert W. Starkey, Chariman, 1955 Correspondence of Johns Hays Bailey, Secretary of SAB, on grant from Difco Laboratories, 1954-57 Correspondence of John Hays Bailey on fellows reporting in 1956, 1956-57 Correspondence of E. M. Foster, Secretary of SAB/ASM,1958-60 Correspondence of E. M. Foster on fellows reporting in 1957 and 1958, 1957-59 Correspondence of E. M. Foster on fellows reporting in 1959, 1957-59 Correspondence of E. M. Foster on fellows reporting in 1960 and 1961, 1960-61 Clippings from SAB Newsletter/ASM News, 1955-74


BB. Proctor and Gamble Award in Applied and Environmental Microbiology 1993 (began as Fisher Scientific Company Award in Applied and Environmental Microbiology,1977; became ASM Award in Applied and Environmental Microbiology, 1991) Correspondence of Morris F. Shaffer and correspondence submitted to Council on establishment of award, 1975; reports of Fisher Award Committee to Council, 1976-83 Award recipients, 1977- folders may contain nomination packets, letter to recipient announcing award, CV/bibliography, clippings

  • 1977: David Gottlieb
  • 1978: Moshe Shilo
  • 1979: David Perlman
  • 1980: Martin Alexander
  • 1981: William Sandine
  • 1982: Holger W. Jannasch
  • 1983: John H. Brewer
  • 1984: Thomas D. Brock
  • 1985: Rita R. Colwell
  • 1986: Marvin P. Bryant
  • 1987: Larry Lee McKay
  • 1988: Richard Y. Morita
  • [1989: NO AWARD (?)]
  • [1990: Guenther Stotsky]
  • 1991: Ronald M. Atlas
  • 1992: James M. Tiedje
  • 1993: David C. White
  • 1994: Gary S. Sayler
  • 1995: Ananda Chakrabarty
  • 1996: Norman R. Pace
  • 1997: David T. Gibson
  • 1998: E. Imre Friedmann
  • 1999: Ralph S. Wolfe
  • 2000: Steven E. Lindow
  • 2001: Gill G. Geesey
  • 2002: Lily Young 
  • 2003: Kenneth H. Nealson, Eugene Rosenberg

CC. Raymond W. Sarber Awards 1984 List of 1990 winners; letters, abstract pages, lists for 1993 winners Award recipients:

  • 1984: Joanna B. Goldberg, Colleen M. Cavanaugh, Russell Brierly, Craig Dees
  • 1985: Thomas Dooley, William R. Jacobs, James P. Petzel 
  • 1986: David R. Blanco, Jane C. Suen, Darren Abbanat, Susan M. Henry, David
  • Wheeler
  • 1987: Daniel J. Wozniak, Uma Kuruganti, Amy C. Robinson, Mark Dodson,
  • Lisa A. Terrett, Donald E. Connor
  • 1988: Dennis Macejak, Joseph Major, Chester R. Cooper, Jr., Jeff Tosk, Mark
  • Buttner
  • 1989: Scott B. Snapper, Bart Sak, Serita D. Frey, Ali Fattaey, Ana Gomez
  • 1990: Jennifer Morrow Burstain, Todd Pihl, Myra D. Hughes, Ramona Lloyd-
  • Italia, Caroline M. Percopo
  • 1991: Lucia Cardenas, Brenda Jones, Karl Klose, Kunal Saha, Christopher D.
  • Skory
  • 1992: S.C.K. Yiu, Christine C. Gincocchio, Hon-Ming Lam, Ping Wang, Ling-
  • Fang Tseng
  • 1993: Anthony Ferraro, Mark Marvin, Jennifer Quinlan, Beth Harville
  • 1994: Darren E. Higgins, Kyo-Ho Lee, Jerry W. Nash, Shuchong Pan, Sol M.
  • Resnick
  • 1995: Scott E. Bucklin Beth E. Pitonzo, Susan A. Zullo
  • 1996: Betty Guo, Ellen S. Shang, James A. Zahn
  • [1997: Mervyn de Souza, Holly Falk-Krzesinski, Jing-Ren Zhang]
  • 1998: Kirkwood M. Land; Anuradha Rebbapragada
  • 2000: Brett Wilson Carter; Daniele Provenzano
  • 2001: Stephen Y. Chan
  • 2002: No award
  • 2003: Michelle A. McMichael, Sara M. Vetter

DD. Scherago-Rubin Award 1987 Winners

  • [1987: Linda Gutherz]
  • [1988: Dr. Mike Kowalczyk 
  • [1989: Pamela M. Hulme]
  • 1990: Sheryl Johnston
  • [1991:
  • [1992: Elena Prevost Smith]
  • [1993: Patricia Gill
  • [1994: Paulette G. Hammond
  • [1995:
  • 1996: Steve D. Ewers
  • 1997: Peter C. Iwen
  • 1998: Sherry Lee Gamble
  • 1999: Mitzi R. Norris; G. V. (Sonny) Montgomery
  • 2000: Harold J. Cannon, Jr.
  • 2001: Carolyn K. Wallis
  • 2002: Patricia Cernoch
  • 2003: Ernest Kent Korgenski

[EE. Scientists-Educator Team Program 1992]


FF. Undergraduate Research Fellowship Program List of awardees for 1995-96; student and mentor evaluations for 1994; memoranda, guidelines, 1996


GG. U.S. Federation for Culture Collections J. Roger Porter Award 1982
Miscellaneous Correspondence concerning establishment of Award, 1981; reports to council, 1982-86; list of winners, lecture titles, announcements fromASM News Recipients, 1982- -- folder contains nomination packets, letters to recipient announcing award, clippings

  • 1982: Joseph G. Tully
  • 1983: Ruth Gordon
  • 1984: Herman J. Phaff
  • 1985: John G. Holt
  • 1986: Barbara J. Bachman
  • 1987: R.G.E. Murray
  • 1988: W.E.C. Moore
  • 1989: Richard Starr
  • 1990: Cletus P. Kurtzman
  • 1991: Lawrence G. Wayne
  • 1992: Mary P. Lechevalier
  • 1993: Alma Dietz
  • 1994: John O. Corliss
  • 1995: Robert E. Weaver
  • 1996: Noel R. Krieg
  • 1997: Shung-Chang Jong
  • 1998: Michael Goodfellow
  • 1999: Wolfgang Ludwig
  • 2000: Phyllis W. Pienta
  • 2001: Robert A. Samson
  • 2002: Erko Stackebrandt
  • 2003: Gary J. Olsen

HH. Vector Laboratories Young Investigator Award List of winners, 1990; letters to winners, abstract pages, 1993 Award recipients:

  • 1989: Jeffrey Weiser, Jim Curran, Daniel B. Wacks, Lin Wei-Yu, Thomas F. Patterson
  • 1990: Kiran M. Khandke, Edward DeLong, Michael Sadowsky, Gary P. Leonardi, Kelly Hughes
  • 1991: Merja Manninen, Dorothy Pierson, James D. Siebert
  • 1992: Sukumar Pal, David Golden, Heidi Kaplan, Kunal Saha
  • 1993: Michael Heaton, John Helmann, Pati Glee, Paul Corstjens, Christine Litwin
  • 1994: J.M. Brint, Cindy Friedman, Jerry A. Grandoni, Bruno Lina Timothy Palzkill, Jesus L. Romalde
  • 1995: Karl E. Klose; Joan R. Butterton
  • 1996: Pamela Gayle Jones, William Schwan
  • 1997:
  • 1998: Albert Haas
  • 1999: Athena P. Kourtis
  • 2000: Ramakrishnan Srikumar

[II. DELETED]


JJ. Wellcome Visiting Professorship in Microbiology 1981 Folders for each year may contain proposal letter, CV, bibliography, summary/critique of visit

  • [1981-82: John A. Washington II; Bernie Fields; Jimmy E. Cutler]
  • [1982-83: Don B. Clewell; Seymour J. Klebanoff; Ethan R. Signer]
  • 1983-84: Eugene W. Nester; David Botstein; Thomas C. Merigan
  • 1984-85: David White; Emil Gotschlich; James Moulder
  • 1985-86: John H. Cross; Frederick Neidhardt; Libero Ajello
  • [1986-87: Maurice Green; Stanley Falkow; Edgar Hanna]
  • 1987-88: Bernard Moss; Ronald H. Kaback; Hilary Koprowski; Larry O.
  • Arthur; Irving P. Crawford
  • [1988-89: Paul S. Cohen; Noel R. Rose]
  • 1989-90: Thomas J. Silhavy; Fred Rapp; Charles A. Alford; Harvey
  • Lodish; Ferdinando Dianzani
  • [1990-91: Thomas W. Huber; A.M. Chakrabarty; Erik De Clercq; Ruth S.
  • Nussenzweig; Zdnek Karel]
  • 1991-92: Ruth Arnon; Sydney Kustu; Emmett B. Shotts; Vincent Fischetti; Jack L. Strominger
  • [1992-93: Irvin Chen; Peter Elsbach; Glenn D. Roberts; Charles Yanofsky; Arnold J. Levine]
  • 1993-94: George Hill; Wilhelmus Konings; Russell Johnson; William H.
  • Bowen; Arieh Saritsky
  • 1994-95: Alison D. O'Brien; Russell F. Doolittle; Edward Bottone; H
  • Herman Friedman; Pattisapu Gangadharam
  • 1995-96: Robert G. Webster; Janice E. Clements; Philippe J. Sansonetti;
  • Sharon R. Long; Peter J.F. Henderson
  • 1996-97: Kenneth Reid; Alexander McPherson; Staffan Normark; J. Michael Bishop; Gail Cassell

KK. Wyeth Award (1975-77)
Correspondence of Morris F. Shaffer, 1972-75; report to Council of Wyeth Award Committee, 1976; clippings from ASM News Winners:

  • 1975: William H. Ewing
  • 1976: Edwin H. Lennette
  • 1977: Erwin Neter

LL. Abbott-ASM Lifetime Achievement Award (1995) Nomination Packets

  • 1995: Julius Adler
  • 1996: Ralph S. Wolfe
  • 1997: Armin Dale Kaiser
  • 1998: Charles Yanofsky
  • 1999: Jonathan W. Uhr
  • 2000: Boris Magasanik
  • 2001: Bruce N. Ames
  • 2002: Masayasu Nomura
  • 2003: Stanley Falkow

MM. ASM Public Communications Award (1995). Administered by Public Communications Committee Memo concerning establishment of award,

  • 1995 Award Folders
  • 1996: David Baron (also runner-up, Elizabeth Pennisi)

NN. Alice Evans Award (1983). Copy of citation for award Winners

  • [1983: Frederick C. Neidhardt]
  • [1984: NO AWARD]
  • [1985: Loretta Lieve]
  • [1986: Elixabeth M. O'Hern]
  • [1987: NO AWARD]
  • [1988: Rita R. Colwell]
  • [1989: Viola Mae Young-Horvath]
  • [1990: Margaret Pittman]
  • [1991: NO AWARD]
  • [1992: Ruth Gordon]
  • [1993: Lorraine Friedman]
  • [1994: Barbara Iglewski
  • [1995: NO AWARD]
  • 1996: Jean Brenchley
  • 1997: Ellen Jo Baron
  • 1998: Arnold L. Demain
  • 1999: Ruth T. Kirschstein
  • 2000: Anne Morris Hooke
  • 2001: Alice Huang
  • 2002: Marlene Belfort
  • 2003: Eva Ruth Kashket

OO. Minority Undergraduate Research Fellowship (Administered by BET) memo to recipients, guidelines, 1996


PP. Morrison Rogosa Award Winners

  • 1996: Tatyana A. Voeykova, Nadia Nacescu
  • 1997: Elisabeth Nagy, Gayane Martirosan
  • 1998: Daniela Kotulova, Vanya Miteva
  • 1999: Ines Mandic-Mulec, Elena P. Ivanova
  • 2000: Jolanta Zakrzewska-Czerwinska; Nina Chanishvili

QQ. William A. Hinton Research Training Award (1998)

  • 1998: Luther S. Williams
  • 1999: Thoyd Melton
  • 2000: Julius H. Jackson
  • 2001: Helen Buckley
  • 2002: Michael F. Summers
  • 2003: Henry N. Williams

RR. Graduate Microbiology Teaching Award (1998)

  • 1998: Robert J. Kadner
  • 1999: John Breznak
  • 2000: Stephen J. Mattingly
  • 2001: James Gregory Ferry
  • 2002: Thomas J. Silhavy
  • 2003: Paul W. Ludden

SS. Sigal Young Investigator Award (1998)

  • 1998: Christoph P. Aebi, Yoshitsugu Miyazaki
  • 1999: Mihai Netea, Anna Norrby-Teglund
  • 2000: Marc Bonten, David Paterson